Category Archives: Vetemjaftueshmeria

Terapitë kundër depresionit

Nga Rita Strakosha Përmbajtja: Llojet e depresionit, simptomat Terapitë: Terapia nutricionale, Ushtrimet fizike, Terapia cirkadiane, Terapia e deprivimit sensorial, Kontakti me njerëzit (dhe gjallesat) Banjot e diellit Detoksifikimi, Terapitë e relaksimit, Terapia konjitive Psikoanaliza, Terapia me ilaçe, Elektroshoku. 3. Prognoza … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Korrupsioni në shëndetësi

Rita Strakosha 5 muajt e fundit jemi marrë me një studim të korrupsionit në shërbimet shëndetësore publike. Studimi është financuar nga Ambasada Amerikane, është realizuar me mbështetjen e Qendrës Kombëtare Për Shërbime Komunitare, me autorë Rita Strakoshën dhe mjekun Phd. Gazmend … Continue reading

Posted in Financat, Te ndryshme, Tranzicioni social-ekonomiko-politik, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Besimtar apo I hipnotizuar?

Nga Rita Strakosha Ritet fetare në të gjitha fetë e botës kanë shumë ngjashmëri me hipnozën dhe ndikimi hipnotik i tyre tek ndjekësit shpjegon pjesërisht dhe fuqinë e madhe që ka pasur feja gjatë shekujve. Hipnoza në psikologji përkufizohet si … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Denoncohet një studim i fallsifikuar mbi vaksinat dhe autizmin

Nga Rita Strakosha Doktori William Thompson Kongresmeni amerikan Bill Posey denoncoi në tetor, ne kongresin amerikan, fallsifikimin e një studimi mbi vaksinat. Kongresmeni kërkoi për të disatën herë në kongresin amerikan që të hetojë denoncimin e bërë nga shkencëtari William … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Larja e rrobave me kembe

Nga Rita Strakosha Larje rrobash me këmbë Një ditë të bukur isha duke larë rrobat me dorë, kur nuk po e duroja dot më dyhmën e ilaçit të rrobave që më vinte në fytyrë. Po mendoja, si ti largohem ilaçit … Continue reading

Posted in Higjena natyrale | Leave a comment

Puna me tezgjahun e dorës

Përktheu e përshtati: Rita Strakosha Tezgjahu kornizë është modeli më i thjeshtë i tezgjahut. Korniza, e ndërtuar nga 4 copa dërrase, i mban penjtë maja (peu vertikal) të tendosura, ndërkohë që endësja kalon peun ind (peu horizontal) përmes tyre. Figura … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

Praktika të mjekësisë popullore shqiptare në shekullin e 20-të

Përgatiti: Rita Strakosha Mjekësia popullore ka traditë të vjetër në Shqipëri. Mjeku Hysni Ndoja ka mbledhur gjatë dhjetëra viteve recetat e mjekëve popullorë të krahinave të ndryshme dhe i ka publikuar ato në librin “Mjekësia popullore, kulturë e lashtë në … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Tenxherja me presion

Nga Rita Strakosha Prej më shumë se 1 viti po gatuaj me tenxhere me presion, por duke e përdorur në një mënyrë disi ndryshe nga ajo tradicionale, që të kursej energjinë dhe kohën në gatim. Sekreti: gjithshka që gatuaj në … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Kaldajat me bërsi

Nga Rita Strakosha, botuar në Gazetën “Shëndeti”  Prej disa vitesh sera e pulari në Shqipëri kanë filluar të përdorin për ngrohje kaldajat me bërsi ulliri, si alternativa më të lira për ngrohje. Pularia “Ke De Farm” e z. Durim Sinanaj, … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Drita artificiale, një mrekulli apo shqetësim?

Nga Rita Strakosha, Botuar në gazetën “Shëndeti” Ndriçimi artificial ka shoqëruar njeriun prej mijëra vjetësh, ku qirinjtë, llampat me vaj e pishtarët ishin mjetet e para të përdorura të ndriçimit. Me shpikjen e Thomas Edisonit, llampën, ndriçimi pësoi një revolucion. … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Libri “Bleta”

Libri “Bleta” është botuar në vitin 1971, nga Instituti i Lartë Shtetëror i Bujqësisë, me autor docent Qenan Nuri. Këtu mund të lexoni librin e skanuar.  Nuk di që libri të shitet aktualisht në ndonjë librari. Duke qenë botim i një … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Temperatura e larte dhe agjerimi kunder infeksioneve si gripi etj.

Përgatiti: Rita Strakosha Kur jemi të sëmurë me infeksion, si gripi, ftoma etj. trajtimi standard është me anti-inflamatorë dhe/ose antibiotikë. Këto të fundit kanë dhe kosto të konsiderueshme. Mund të pakësojmë ose eliminojmë nevojën për këto ilaçe nëse përdorim dy … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 1 Comment

Lundrimi me vela

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e transportit, çka po ndjehet në përdorimin më të pakët të mjeteve të transportit me karburant. Transporti me anije kërkon më pak karburant se mënyrat e tjera të transportit, madje mund te kryhet dhe … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Transporti | Leave a comment

Riciklimi i plastikes dhe metalit

Nga Rita Strakosha Riciklimi i mbetjeve është një mënyrë e rëndësishme kursimi. Mbetjet kthehen në lëndë të parë për industrinë, duke sjellë uljen e çmimit të produkteve për konsumatorët. 1 kilogram mbetje plastike shitet rreth 30 lek të reja në … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Dizinfektimi i plageve me mjete shtepiake

Nga Rita Strakosha Mjalti, sheqeri, rakia, bimët mjekësore, larvat e mizave, saliva, dylli i bletës, propolisi etj. janë disa nga mjetet që përdor mjekësia popullore dhe alternative për dizinfektimin e plagëve. Aktualisht jodi është mjeti më i përdorur për dizinfektim, produkt farmaceutik … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 1 Comment

Ne mungese te dentistit

Përgatiti: Rita Strakosha Dentisti është një ndër doktorët me çmimet më të kripura. Kurse dhëmbët tona moderne janë ndër organet më delikate që fillojnë të prishen që në adoleshencë. Ka disa mundësi për të trajtuar problemet e dhëmbëve në mungesë të … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Pyje, jo ara

Nga Rita Strakosha Kriza aktuale është jo thjesht ekonomike, por dhe ekologjike. Janë bërë shumë shpyllëzime, çka sjell pakësim të burimeve ujore për bujqësinë. Sipërfaqja e tokës bujqësore është pakësuar nga urbanizimi, betonizimi dhe asfaltizimi. Shqipëria ka ndër sipërfaqet më … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Më pak hekurosje

Nga Rita Strakosha Një hekur i zakonshëm harxhon ~1.2 Kilovat*orë. 1 kilovat*orë sot kushton ~10 lek (të reja). Hekurosja na shton faturën e energjisë elektrike, është e bezdisur në vapën e verës; na kushton kohë dhe kur kemi fëmijë të … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

SIDA: ngjitëse apo jo?

Nga Rita Strakosha Foto: kopertina e librit “Shkenca e shitur. A shkakton vërtet HIV-i SIDË-n?”, i Rebecca Culshaw Kurat e zakonshme të trajtimit të SIDË-s, si dhe kërkimet shkencore kundër saj, janë shumë të kushtueshme. Por, në shkencat mjekësore ka një … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | Leave a comment

Rritja e lepujve ne oborr

 Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Saktësia e këtij artikulli është verifikuar nga veterineri Endri Haxhiraj   Lepuri është kafshë me përmasa të vogla, si i tillë mund të rritet në oborr, për konsum familjar. Në kohët kur nuk kishte frigorifer e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 3 Comments

Aborti me masazh

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Ky artikull ka vetëm qëllim informimi. Aborti jashtë qendrave mjekësore dhe pa arësye të ligjshme është i ndaluar me ligj. Foto: Abort me masazh Si zgjidhje e rëndësishme e problemeve të mëdha ekologjike dhe ekonomike … Continue reading

Posted in Planifikimi familjar natyral | 2 Comments

Sapuni: si ta bejme nga hiri dhe yndyra

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Sapuni formohet nga reaksioni i një acidi (yndyra, që mund të jetë shtazore ose bimore) me një bazë (NaOH, sodë kaustikë ose KOH, potas kaustik). Në prodhimin artizanal si bazë përdoret finja, tretësira e KOH që … Continue reading

Posted in Higjena natyrale, Zevendesimi i materialeve sintetike | 1 Comment

Prodhimi artizanal i birres

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: birrë misri Birra është produkt i fermentuar i drithërave si elbi, misri, thekra, tërshëra, meli, orizi etj.. Ndryshe nga fermentimi i verës ku proçesi është i thjeshtë për shkak të përmbajtjes së lartë në sheqerna … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 3 Comments

Menyra ruajtjeje pa frigorifer te ushqimeve

Përgatiti: Rita Strakosha Papritur na prishet frigoriferi dhe nuk kemi lekë të blejmë tjetër, nuk kemi as qilar apo frigorifer pasiv. Nuk kemi mundësi as ti thajmë ushqimet se koha është e freskët apo e lagësht. Nuk ka nevojë ti … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Fshirja e tapeteve pa fshese me korrent

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Fshirja e një tapet pa fshesë me korrent mund të bëhet me dy mjete të thjeshta: Fshijmë tapetin me fshesë të thjeshtë Zakonisht kjo lloj fshese pushin nuk e mbledh dot. Prandaj pas fshirjes, tapetin e … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Kura natyrale per sherimin e kancerit dhe tumoreve

Përgatiti: Rita Strakosha (botuar me shkurtime në gazetën “Telegraf”) Shënim: Qëllimi i këtij artikulli është vetëm t’ju informojë. Për çdo diagnostikim, trajtim mjekësor duhet ti drejtoheni mjekëve të liçencuar. Informacioni është i përgjithshëm dhe hollësitë mund ti mësoni duke lexuar vetë … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 5 Comments

Si te ngrohemi dhe freskohemi pa energji elektrike

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Kondicioneri kushton kur e blen dhe kur e përdor. Në mungesë të kondicionerit (apo kaloriferit, sobës me dru) masat që mund të marrim për tu mbrojtur nga të ftohtët janë: Dieta: Foto: Menu dimërore. Një përgjigje … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Kultivimi pa plugim dhe herbicide

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Grurë i mbjellë në fushë me tërfil. Toka nuk është pluguar për mbjelljen. Në kushtet e krizës dhe të papunësisë kultivimi i tokës mund të rikthehet të jetë burim jetese për shumicën e popullsisë. Veçse, … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Lindja e industrializuar dhe lindja natyrale

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Një lindje e zakonshme në një qytet modern në shumë raste rrjedh pak a shumë kështu: Lindja kryhet në spital (ose maternitet) në praninë e doktorëve ose nën kontrollin e tyre të vazhdueshëm nëpërmjet mamive. Gruas … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Si te mbrohemi nga shiu pa cader

Përgatiti: Rita Strakosha Çadrat që përdorim sot bëhen me material sintetik. Një ndër komoditetet e shumta që na ka siguruar nafta. Një mall që shpesh bëhet shkak frustrimi sepse prishet shpejt ose harrohet lehtë. Si mund të mbrohemi nga shiu … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Kepucet e lira me materiale natyrale

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Këpucët (këtu po kuptoj dhe sandalet) sot prodhohen kryesisht me materiale sintetike, nënprodukte të naftës. Janë pjesa e veshjes që sugjerojnë më shumë statusin shoqëror të mbajtësit të tyre; kur i blejmë lirë ndodh shpesh që … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

Ne vend te furces plastike & kolinozit te dhembeve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Sot dhëmbët i lajmë me furçë, që është krejtësisht plastike, dhe me pastë dhëmbësh (pjesërisht sintetike). Alternativat ndaj furçës plastike janë (po i rendit nga më e lira tek më e shtrenjta): Pëlhura. Fërkimi i dhëmbëve … Continue reading

Posted in Higjena natyrale, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Rritja e bleteve ne qytet

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Saktësia e këtij artikulli është verifikuar nga mjeku veteriner Endri Haxhiraj Foto: koshere bletësh në çatinë e ndërtesës së operas, Paris Rritja e bletëve është një mundësi sigurimi të ardhurash jo vetëm në fshat por dhe … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 22 Comments

Kursimi i energjise me sobat eficente me dru

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: një model sobe raketë Druri është burim alternativ energjie, përdorimi i të cilit në gatim pritet të rritet me shtrenjtimin e gazit dhe të energjisë elektrike. Në përpjekje për të rritur efiçencën e përdorimit të … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Riciklimi i mbeturinave organike per bujqesine urbane

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: mbeturina organike Është një fjalë e urtë “mbeturinat janë ushqim”. Riciklimi i mbeturinave organike për përdorim nga bujqësia është një praktikë e vjetër në botë. Një formë e rëndësishme e riciklimit të mbeturinave organike në … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Bimet helmuese

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Bimët helmuese janë kufiri deri ku mund të zgjerojmë rrethin e bimëve të ngrënshme. Dicka e dobishme për tu ditur në kushtet e një krize ekonomike të tejzgjatur. Është mirë të kemi njohuri për bimët helmuese … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 3 Comments

Varrimi ekologjik & ekonomik

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Varreza ekologjike Varrimi ekologjik (quajtur ndryshe varrimi natyral, ose varrimi i gjelbërt) është një mënyrë alternative varrimi ndaj varrimit tradicional. Në varrimin ekologjik personi futet në qivur prej materiali të biodegradueshëm (dërrasë ose thupër), ose … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Çasfaltimi, një mundësi për zgjerimin e bujqësisë

Nga Rita Strakosha Asfaltimi/betonizimi i qyteteve dhe tokës bujqësore vazhdon me ritme të shpejta në Shqipëri. Me miliarda lekë harxhohen për të zgjeruar rrugë, hapur rrugë të reja, zgjeruar trotuare,krijuar parkingje etj. Ndërkohë nafta shtrenjtohet dhe gjithmonë e më shumë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Impiantet shtepiake te biogazit

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Impiant shtepiak gazi, i tipit kinez Biogaz quhet gazi  i prodhuar nga dekompozimi i mbeturinave organike. Mbeturina bimësh, kafshësh, jashtëqitjet, mbeturinat e kuzhinës shërbejnë si lëndë e parë për prodhimin e biogazit. Çfarë mbetet pas … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Rritja e peshkut ne rrethinat e qyteteve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Në foto: Rezervuare peshku në ujërat e zeza të Kalkutës Në postimet e mëparshme kam folur për rritjen e pulës dhe të pëllumbave në qytet. Rritja e zogjve në qytet është më e lehtë se e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Gjumi natyral dhe gjumi polifazik

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Gjumi është po aq i domosdoshëm për jetën sa dhe ushqimi. Në eksperimente me minj, në kafshët e deprivuara nga gjumi bakteriet e zorrëve përhapen në gjithë trupin dhe shkaktojnë infeksion masiv vdekjeprurës. [1] Në semundjen … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | Leave a comment

Bazat e qepjes

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Qepja është një ndër mjeshtëritë të cilat kanë pas qenë praktikuar gjerësisht nga gratë shqiptare. Derisa me urbanizimin gruaja filloi të punonte në industrinë e prodhimit dhe të shërbimit dhe qepja u përqëndrua në fabrikat e … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

WC-te ekologjike

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shndërrimi i fekaleve dhe urinës në pleh organik bën që nutrientët e tyre ti rikthehen tokës dhe të parandalohet degradimi i saj. Sikurse përmendim në artikullin mbi tranzicionin në bujqësi pas pikut të naftës plehërat organikë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Pemet frutore espalier ne trotuaret e qyteteve

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Ulli espalier Pemët frutore espalier nuk janë ndonjë frut ekzotik por pemë frutore të krasitura në mënyrë të tillë që të rriten në plan. Ndryshe quhen dhe pemë kordon. Pemë frutore si limoni, portokalli, fiku, molla, … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Dizinfektimi i ujit ne diell

: Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Uji përveçse me zierje dhe/ose klor mund të dizinfektohet dhe duke e ekspozuar në diell. Plastika po shtrenjtohet, transporti po ashtu, nuk është e largët dita kur nuk do të mundeni më të blini ujë … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Kultivimi i perimeve ne ballkon

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Ballkon i gjelbërt Perimet sikurse bimët dekorative mund të kultivohen në apartament. Organizata Botërore e Ushqimit promovon krijimin e mikro-kopshteve në shtëpi banimi si një mundësi për të zbutur varfërinë në qytete dhe shtuar sigurinë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Rritja e pellumbave

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Pëllumb i pjekur Foto: Pëllumba në qytet Siç e kam përmendur në një postim tjetër, pëllumbat janë zogj që mund të rriten dhe në pallate: në kafaze të vendosura në tarraca, ose në ballkone. Mishi … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Bimet mjeksore, K-ZH

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e ilaceve sintetike, sepse në prodhimin dhe transportin e këtyre ilaceve nevojitet nafta si lëndë e parë dhe si karburant. Në shumë sëmundje  bimët mjekësore mund të përdoren në vend të ilaceve sintetike. Më poshtë vijon … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | 1 Comment

Rritja e pulave ne oborr

Përgatiti: Rita Strakosha. Saktësia e informacionit në këtë artikull është verifikuar nga mjeku veteriner Endri Haxhiraj Foto:Pula në qytet. Vështirësitë ekonomike dhe papunësia që do të sjellë (dhe ka filluar të sjellë) piku i naftës do të bëjnë të nevojshme marrjen … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Kuzhina ekonomike | 1 Comment

Perdorimet industriale te urines

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Urina është përdorur: Si ilaç Si zbardhues Në prodhimin e lëkurëve Në lyerjen e tekstileve me bojë Si lëndë e parë për prodhimin e nitratit të potasit Në përdorime të tjera Urina sa del nga trupi … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Tharja artizanale e ushqimeve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Permbajtja: 1.     Tharja e frutave, perimeve 2.     Tharja e mishit 3.     Makaronat e thata 4.     Trahanaja Qëllimi i tharjes është krijimi i një produkti i cili mund të ruhet në temperaturë ambjenti për disa muaj, mundësisht … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Furra me energji diellore: si te ndertojme te tille

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Përdorimi i furrës me energji diellore për gatim në ditët me diell kursen energjinë elektrike dhe gazin. Shumica e furrave diellore gatuajnë në temperatura 82-121ºC (180-250ºF). Ka disa lloje furrash diellore: Furra kuti Furra parabolike Furra … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | 1 Comment

Bolieri me energji diellore: si ta ndertojme vete

 Perktheu dhe pershtati: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Ky bolier diellor me ndihmën e pak njohurive hidraulike dhe punim druri mund të ndërtohet me kosto më të ulët se një panel diellor. Kuptohet efiçenca nuk është aq sa e panelit diellor. Më … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Frigoriferi pasiv: dollapet e akullit, shtepite e akullit dhe dopio-poçja.

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Përmbajtja: Dollapi i akullit Shtëpia e akullit Dopio-poçja 1. Dollapi i akullit A. Dollap akulli i vjetër norvegjez. Akulli vendosej në sirtarin sipër derës. B. Dollap akulli I kohës viktoriane. Është bërë me dru lisi. Nga … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | 1 Comment

Kursimi i energjise ne gatim

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com   Foto: Përdorimi i metodës së termoizolimit në gatim Me ndihmën e kutisë termoizoluese mund të gatuani gjellën duke e zier vetëm 5 minuta në zjarr. Ideja është e thjeshtë: Pasi gjella merr një valë (lihet disa … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Kuzhina ekonomike | 2 Comments

Bimet mjeksore, A-H

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e ilaceve sintetike, sepse në prodhimin dhe transportin e këtyre ilaceve nevojitet nafta si lëndë e parë dhe si karburant. Në shumë sëmundje  bimët mjekësore mund të përdoren në vend të ilaceve sintetike. Më poshtë vijon … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | 4 Comments

Percaktimi i ores nga pozicioni i diellit dhe yjeve

Pa orë gjetja e kohës së saktë mund të jetë e pamundur, por me përafërsi mund ta mësojmë nga pozicioni i diellit dhe i yjeve. 1.Përcaktimi i orës ditën Llogaritja e orës së lindjes dhe perëndimit të diellit. Gjatësia e … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike

Plehu organik

1.        Çfarë është komposti 2.       Historia. 3.       Përbërësit 4.       Përdorimet 5.       Këshilla praktike si të bëjmë kompost 1.     Çfarë është komposti  Foto: Plehu organik i kompostuar Komposti është lëndë organike e cila është dekompozuar dhe riciklohet si pleh organik dhe … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Prodhimi i veres ne menyren e vjeter

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Vera është prodhuar për herë të parë para 8000 vjetësh. Ajo prodhohet kryesisht nga rrushi. Por mund të prodhohet dhe nga fruta të tjera si psh. fiku, kumbullat etj.. Kur prodhohet nga fruta jo shumë të … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Mishi ne kohe krize

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Pule e pjekur Mishi është një ndër artikujt ushqimorë të cilët rëndojnë më shumë buxhetin e familjes, por është ushqim bazë i domosdoshëm për sigurimin e vitaminave B dhe proteinave në dietë. Vitamina B12 është … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Ne vend te linesit

Për përdorimin e gjerë të tij dhe për nga impakti që ka në ndohtjen e ambjentit,  linesi nuk mund të lihet pa përmendur si një produkt që herët ose vonë do të duhet të zëvendësohet me materiale të tjera. Linesi … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh, Zevendesimi i materialeve sintetike

Pelhurat prej hithre

Pergatiti: Rita Strakosha,  ritastrakosha@yahoo.com Foto: Hithra Hithra ëshë përdorur për tekstile që në kohët e lashta. Por ajo humbi popullaritetin e vet kur pambuku filloi të përdorej për tekstile sepse pambuku ishte më i lehtë për tu korrur dhe tjerrë. … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Zeje veshmbathjesh

Lekura natyrale, prodhimi artizanal i saj

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Punishte lëkurëpunuese në Marok Lëkura e përpunuar e kafshëve ka shumë përdorime si psh. në prodhimin e këpucëve, çantave, rripave, veshjeve etj. Sot në shumë përdorime të saj ajo është zëvendësuar nga lëkura sintetike (nën-produkt … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Perimet dhe frutat kacavjerrese ne qytete

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Kunguj mbi rrugicë Perimet dhe frutat kacavjerrëse si rrushi, kungulli, sallatori, kivi etj. mund të kultivohen me lehtësi në anë të trotuareve të qyteteve dhe të hidhen si hardhi mbi trotuare. Kështu sipërfaqja e trotuareve … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

FAO keshillon shkollat te ngrejne kopshte organike ne oborret e tyre

Organizata Botërore e Ushqimit në faqen e vet të internetit udhëzon shkollat të ndërtojnë kopshte organike në oborret e tyre ( kopshte të cilat kryesisht këshillohet të punohen nga nxënësit) si dhe të përfshijnë në kurrikulën e tyre edukimin e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

Ne vend te karroces se femijeve: Rebozo, rep (wrap), mei tai

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Rebozo Rebozo, rep (wrap), mei tai, emra të panjohur? Janë disa nga llojet kryesore të veshjeve që mund të përdoren për ngarkimin e fëmijës në rrugë të gjata, ose për mbajtjen e tij kur nëna dëshiron … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Gatime me miser te fermentuar

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Misri gatuhet shpesh në guzhinën shqiptare, por bollguri dhe buka e misrit nuk kanë shumë shije. Të moshuarit tregojnë se buka e misrit që përgatitej në kohën e Zogut ishte më e shijshme se ajo e … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 1 Comment

Misri: Nikstamalizimi

Misri është drith që kushton më lirë se gruri, por gatimet me misër nuk kanë shije aq të mirë dhe nuk preferohen në Shqipëri. Gjithashtu me ngrohjen e klimës misrit mund ti rritet më shumë vlera ekonomike. Në Amerikën Latine … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Gatimi i bukës së grurit, thekrës

Përgatiti: Rita Strakosha,   ritastrakosha@yahoo.com  Buka ka 30,000 vjet që gatuhet. Buka përgatitet nga pjekja e brumit të drithrave si psh. grurit, thekrës, misrit, elbit, tërshërës etj. Gruri ka përmbajtje më të lartë të glutenit, i cili lejon fryrjen e bukës, … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Zamka shtazore

Perktheu: Rita Strakosha Zamka shtazore Zamka shtazore e kokrrizuar Zamka shtazore ka qenë në përdorim për mijëra vjet, derisa u zbulua ngjitësit sintetik si psh. acetati i polivinilit. Sot përdoret kryesisht në riparimin e pianove, të violinave, restaurimet e veprave … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Perdorimi i thuprave ne vend te plastikes

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Fibrat e thara të bimëve janë përdorur që në lashtësi për prodhimin e shportave, të rrogozëve etj. Në zonat arkeologjike të Lindjes së Mesme janë gjetur prova të rrogozëve të thurur nga thupra që në shekullin … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Pasojat negative ne shendet te pastertise se tepruar

Shënim: Ky informacion është vetëm për edukim personal. Për diagnostikime dhe trajtime shëndetësore drejtohuni mjekut. Në mjekësi ekziston një teori pak e dëgjuar në media, se mungesa e mikrobeve, kryesisht atyre të mira, e krimbave parazitë dhe mikro-organizmave të tjerë … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged

Pampersat prej cope, mesimi i oturakut

Në vend të pampersave një-përdorimsh mund të përdorim pampersat dhe pelenat prej cope derisa ti mësojmë fëmijës oturakun. Zakonisht pampersi/pelenat bëhen prej nape ose fanellate, madje dhe prej kërpi në vendet ku ky përdoret. Pelenat bëhen rreth 25 cm gjerësi-50cm gjatësi. … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike | 1 Comment

Cantat rrjete ne vend te qeseve plastike

Përpara përdorimit masiv të qeseve plastike për të bërë pazarin përdoreshin rrjetat. Çanta rrjetë mund të thuret me shtiza, duke përdorur fije trikotazhi. Po ju jap udhëzimet për një model çante rrjetë. Nëse nuk keni fare njohuri mbi punimin me … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Si te mbrojme shendetin nga ndotja

Përgatiti: Rita Strakosha Kontakt:  ritastrakosha@yahoo.com Shënim: ky artikull ka vetëm qëllim edukimi, për cdo trajtim ose diagnostikim shëndetësor drejtohuni mjekut. Permbajtja 1.      Hyrje 2.      Ndotja nga kimikatet 3.      Ndotja nga drita artificiale 4.      Ndotja nga fushat elekromagnetike 5.      Ndotja nga … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | 5 Comments

Kooperativat si menyra bashkepunimi te ekonomive shtepiake

Emri kooperativë më kujton (besoj dhe shumë të tjerëve) zhveshjen nga prona, punën e detyruar në pronën e të gjithëve dhe të askujt, urinë e njerëzve që toka bujqësore nuk arrinte ti ushqente, sepse nuk punohej me dëshirë. Por kooperativa … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

Pallatet miniferma

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Piku i naftës pritet të shtrenjtojë së tepërmi transportin si dhe të rrisë ndjeshëm koston e produkteve ushqimore dhe një zgjidhje ndaj këtij problemi mendohet të jetë zhvillimi i bujqësisë urbane. Bujqësia urbane po promovohet nga Organizata Botërore … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

Ushqyerja e shendetshme

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shenim: Ky artikull ka vetëm qëllim informimi. Informacioni nuk duhet të përdoret për diagnostikimin apo trajtimin e sëmundjeve, pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.   Një faktor i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve dhe … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged

Kozmetika natyrale

Pergatiti: Rita Strakosha Shumë produkte kozmetike sot përdorin si lëndë të parë nënproduktet e naftës. Psh. shkëlqyesi i buzëve: ka vaj nafte; vazelina: eshte derivat i naftës; manikyri: ka toluen. Një listë të derivateve të naftës të përdorura në kozmetikë … Continue reading

Posted in Kozmetika natyrale | 1 Comment

Higjena, pjesa 2: mjetet insekticide natyrale

Pergatiti: Rita Strakosha Përdorimi i insekticideve sintetike është shumë i përhapur në ambjentet shtëpiake. Këto janë të rrezikshme për fëmijët, janë të dëmshme për shëndetin, dhe ngarkojnë buxhetin e familjes. Ka mënyra natyrale për largimin nga ambjentet e shtëpisë të: … Continue reading

Posted in Higjena natyrale

Nafta, shëndeti dhe kujdesi shëndetësor

Artikull i Angela E Raffle, konsulente mbi shëndetin publik. Autorja punon për autoritetin e shëndetit publik në Bristol, e-mail: angela.raffle@bristol.nhs.uk Perktheu: Rita Strakosha Që shëndeti dhe mirëqenia të vazhdojnë, duhet të përgatitemi për të ardhmen pa naftë. Rrjedhja e naftës … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace

Transformimi i shëndetësisë pas pikut të naftës

Artikull i Daniel Bednarz, publikuar në Korrik/Gusht 2007, në revistën Orion. Shkalla në të cilën ekonomia varet nga nafta dhe gazi natyror është shumë e madhe, por kjo pak bie në sy. Kjo është sidomos e vërtetë për sistemin shëndetësor. … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace

Planifikimi familjar natyral

Metoda Billings Planifikimi familjar pakëson degradimin e ambjentit dhe rënien e standarteve të jetesës që shkakon rritja e pakontrolluar e popullsisë. Përdorimi i hormoneve, materialeve sintetike do të jenë metoda gjithmonë e më të kushtueshme kontracepsioni pas pikut të naftës, … Continue reading

Posted in Planifikimi familjar natyral

Tradita te vjetra: punimi me shtiza_vellimi 2

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com tradita te vjetra_punimi me shtiza_vellimi 2 eshte pjesa e dyte e librit mbi punimin me shtiza (nese ju hapet me veshtiresi per shkak te madhesise mund ta ruani fillimisht ne kompjuter dhe pastaj ta hapni).  

Posted in Zeje veshmbathjesh | 1 Comment

Tradita te vjetra: punimi i veshjeve me dore, vellimi 1

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Një traditë e vjetër, e praktikuar kur energjia nuk ishte aq e bollshme sa dekadat e fundit dhe gratë nuk ishin të punësuara në industrinë e prodhimit dhe të shërbimeve është punimi me shtiza. Rritja e papunësisë … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh | 1 Comment

Higjena natyrale: pa detergjente e materiale sintetike

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Përmbajtja   0. Hyrje 1.  Uji 2. Sapuni 3. Finja 4. Uthulla 5. Soda e bukës 6. Limoni 7. Vaji i ullirit 8. Bimët e pasura me saponine 9. Kripa 10. Urina e ndenjur 11.  Në … Continue reading

Posted in Higjena natyrale | 5 Comments

Bujqesia urbane ne zbutje te krizes ekonomike

Foto: Dardhë anash murit Burimet fosile si nafta, qymyri, gazi natyror kanë qenë baza e revolucionit industrial, e industrializimit dhe urbanizimit. Aktiviteti kryesor i qyteteve dhe burimi kryesor i të ardhurave për qytetarët ka qenë prodhimi i mallrave industrialë, i … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria

Si duhet të ndryshojë bujqësia

Bujqësia është sektori i ekonomisë ku duhet të përqëndrohen përpjekjet më të mëdha që pakësimi i burimeve fosile mos të sjellë pakësim në atë masë të prodhimit sa të krijohen probleme të rënda humanitare.  Studimi shkencor dhe artikulli “Tranzicioni në prodhimin … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment