Author Archives: tranzicionshqiperi

Terapitë kundër depresionit

Nga Rita Strakosha Përmbajtja: Llojet e depresionit, simptomat Terapitë: Terapia nutricionale, Ushtrimet fizike, Terapia cirkadiane, Terapia e deprivimit sensorial, Kontakti me njerëzit (dhe gjallesat) Banjot e diellit Detoksifikimi, Terapitë e relaksimit, Terapia konjitive Psikoanaliza, Terapia me ilaçe, Elektroshoku. 3. Prognoza … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Korrupsioni në shëndetësi

Rita Strakosha 5 muajt e fundit jemi marrë me një studim të korrupsionit në shërbimet shëndetësore publike. Studimi është financuar nga Ambasada Amerikane, është realizuar me mbështetjen e Qendrës Kombëtare Për Shërbime Komunitare, me autorë Rita Strakoshën dhe mjekun Phd. Gazmend … Continue reading

Posted in Financat, Te ndryshme, Tranzicioni social-ekonomiko-politik, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Blihet radha

Nga Rita Strakosha (botuar në gazetën Shekulli)  Nuk është i largët kujtimi i radhëve të qumështit e mishit gjatë kohës së komunizmit, kur gra, pleq e fëmijë ngriheshin në 3 të mëngjesit. Fenomeni radhë është zhdukur nga dyqanet, por lulëzon … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Besimtar apo I hipnotizuar?

Nga Rita Strakosha Ritet fetare në të gjitha fetë e botës kanë shumë ngjashmëri me hipnozën dhe ndikimi hipnotik i tyre tek ndjekësit shpjegon pjesërisht dhe fuqinë e madhe që ka pasur feja gjatë shekujve. Hipnoza në psikologji përkufizohet si … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Denoncohet një studim i fallsifikuar mbi vaksinat dhe autizmin

Nga Rita Strakosha Doktori William Thompson Kongresmeni amerikan Bill Posey denoncoi në tetor, ne kongresin amerikan, fallsifikimin e një studimi mbi vaksinat. Kongresmeni kërkoi për të disatën herë në kongresin amerikan që të hetojë denoncimin e bërë nga shkencëtari William … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Larja e rrobave me kembe

Nga Rita Strakosha Larje rrobash me këmbë Një ditë të bukur isha duke larë rrobat me dorë, kur nuk po e duroja dot më dyhmën e ilaçit të rrobave që më vinte në fytyrë. Po mendoja, si ti largohem ilaçit … Continue reading

Posted in Higjena natyrale | Leave a comment

Sa naftë ka Shqipëria?

Nga Rita Strakosha Në media të ndryshme apo në prezantime të administratës publike përmendet shpesh se Shqipëria ka 400 milion ton naftë rezerva. Sot Shqipëria prodhon 1,2 milion ton naftë në vit, dhe shifra 400 milion lë përshtypjen se do … Continue reading

Posted in Te ndryshme | Leave a comment

Ndryshimet klimatike po rrisin çmimin e ushqimeve

Nga Rita Strakosha, botuar me shkurtime në gazetën “Shekulli” Me mijëra bagëti e hektarë tokë janë përmbytur brenda një jave, gjatë motit ekstrem që ka përfshirë Shqipërinë së fundmi. Çmimi i produkteve ushqimore do të ndikohet negativisht nga këto ngjarje. … Continue reading

Posted in Ndryshimet klimatike | Leave a comment

Puna me tezgjahun e dorës

Përktheu e përshtati: Rita Strakosha Tezgjahu kornizë është modeli më i thjeshtë i tezgjahut. Korniza, e ndërtuar nga 4 copa dërrase, i mban penjtë maja (peu vertikal) të tendosura, ndërkohë që endësja kalon peun ind (peu horizontal) përmes tyre. Figura … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

Praktika të mjekësisë popullore shqiptare në shekullin e 20-të

Përgatiti: Rita Strakosha Mjekësia popullore ka traditë të vjetër në Shqipëri. Mjeku Hysni Ndoja ka mbledhur gjatë dhjetëra viteve recetat e mjekëve popullorë të krahinave të ndryshme dhe i ka publikuar ato në librin “Mjekësia popullore, kulturë e lashtë në … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Tenxherja me presion

Nga Rita Strakosha Prej më shumë se 1 viti po gatuaj me tenxhere me presion, por duke e përdorur në një mënyrë disi ndryshe nga ajo tradicionale, që të kursej energjinë dhe kohën në gatim. Sekreti: gjithshka që gatuaj në … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Pse taksa mbi naftën duhet të rritet

Nga Rita Strakosha Së fundmi ka pasur reagim të fortë të shoqërisë civile dhe politikës mbi rritjen e taksës mbi naftën. Rritja e taksës do të shtojë kostot e jetesës së qytetarëve dhe kostot e bizneseve. Por rritja e taksës … Continue reading

Posted in Punesimi, Transporti | Leave a comment

Çmimet e ulëta të naftës kërcënojnë sigurinë energjitike

Përktheu: Rita Strakosha Fjalim i Ugo Bardit në dëgjesën e Parlamentit Europian mbi sigurinë energjitike, datë 5 Nëndor 2014. Zonja dhe zotërinj, së pari shpreh kënaqësinë dhe nderin që gjendem përpara një audience kaq të ngritur. Punoj pranë Universitetit të … Continue reading

Posted in Financat, Te ndryshme | Leave a comment

Kaldajat me bërsi

Nga Rita Strakosha, botuar në Gazetën “Shëndeti”  Prej disa vitesh sera e pulari në Shqipëri kanë filluar të përdorin për ngrohje kaldajat me bërsi ulliri, si alternativa më të lira për ngrohje. Pularia “Ke De Farm” e z. Durim Sinanaj, … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Piku i naftës i mirë apo i keq?

Nga Robert Scribbler Përktheu: Rita Strakosha Në një botë ku djegja e burimeve fosile po inicion ndryshime që përfshijnë gjithë Tokën, një ndër gjërat më të mira që mund të na ndodhë është piku në prodhimin e naftës*. Një ngjarje … Continue reading

Posted in Te ndryshme | Leave a comment

Drita artificiale, një mrekulli apo shqetësim?

Nga Rita Strakosha, Botuar në gazetën “Shëndeti” Ndriçimi artificial ka shoqëruar njeriun prej mijëra vjetësh, ku qirinjtë, llampat me vaj e pishtarët ishin mjetet e para të përdorura të ndriçimit. Me shpikjen e Thomas Edisonit, llampën, ndriçimi pësoi një revolucion. … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Shqipëria kur niveli i detit të rritet me 1 metër

Nga Rita Strakosha Sipas panelit ndërkombëtar të ndryshimeve klimatike, IPCC, niveli i detit deri në vitin 2100 pritet të rritet me 0.26-0.82 metër për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara kryesisht nga konsumi i naftës, qymyrit e gazit. Një studim i fundit i … Continue reading

Posted in Ndryshimet klimatike | Leave a comment

Rritja e prodhimit të naftës kërcënon sigurinë energjitike

Nga Rita Strakosha, botuar në gazetën “Shekulli” Rritja e prodhimit të naftës në Shqipëri është konsideruar si një sukses i ekonomisë shqiptare. Eksportet e naftës janë shtuar, bilanci tregtar është përmirësuar. Prodhimi i naftës në 2012 arriti në 1 milion … Continue reading

Posted in Te ndryshme, Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Rritja jo-ekonomike e ekonomisë shqiptare

Nga Rita Strakosha. Botuar me shkurtime në gazetën “Shekulli” Në fjalorin e gjuhës shqipe një kuptim i fjalës ekonomik është: “që bën të mundshëm e lehtëson shpenzimin me masë e me kujdes të mjeteve e të lëndëve ose kursimin e … Continue reading

Posted in Financat, Te ndryshme | Leave a comment

Gjykimi me juri, një risi për zvogëlimin e korrupsionit

Nga Rita Strakosha, Botuar në gazetën “Shekulli” Në indeksin e korrupsionit të Transparency International, për vitin 2013, Shqipëria ndër 177 vende renditet e 116-ta. Vendet tona fqinjë, Mali i zi dhe Maqedonia janë në vend të 67, Serbia dhe Bosnja … Continue reading

Posted in Financat, Te ndryshme | Leave a comment

Libri “Bleta”

Libri “Bleta” është botuar në vitin 1971, nga Instituti i Lartë Shtetëror i Bujqësisë, me autor docent Qenan Nuri. Këtu mund të lexoni librin e skanuar.  Nuk di që libri të shitet aktualisht në ndonjë librari. Duke qenë botim i një … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Temperatura e larte dhe agjerimi kunder infeksioneve si gripi etj.

Përgatiti: Rita Strakosha Kur jemi të sëmurë me infeksion, si gripi, ftoma etj. trajtimi standard është me anti-inflamatorë dhe/ose antibiotikë. Këto të fundit kanë dhe kosto të konsiderueshme. Mund të pakësojmë ose eliminojmë nevojën për këto ilaçe nëse përdorim dy … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 1 Comment

Ti po genjen

Përgatiti: Rita Strakosha Në kohë vobektësie është në natyrën e shumë njerëzve të humbasin nga vlerat morale dhe të fillojnë të mashtrojnë, vjedhin etj. Shpesh mund ta gjejmë veten viktimë të këtyre personave. Nuk jemi të pafuqishëm përpara dikujt që … Continue reading

Posted in Te ndryshme | Leave a comment

Lundrimi me vela

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e transportit, çka po ndjehet në përdorimin më të pakët të mjeteve të transportit me karburant. Transporti me anije kërkon më pak karburant se mënyrat e tjera të transportit, madje mund te kryhet dhe … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Transporti | Leave a comment

Gazifikimi i Shqipërisë një strategji jo dhe aq largpamëse

Nga Rita Strakosha Kalimi i tubacionit të gazit natyror TAP në Shqipëri është përshëndetur me ekzaltim nga politika dhe media shqiptare. Në seancën plenare të miratimit të marrëveshjes Shqipëri, Itali, Greqi për TAP-in, deputetët u shprehën me superlativa si “është … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Fjalimi i plotë i Presidentit Obama për ndryshimet klimatike dhe çkarbonizimin

Përktheu: Rita Strakosha Mbajtur më 25 Qershor në Universitetin Georgetown Në prag të Krishtlindjeve të vitit 1968, astronautët e misionit Apollo 8 u lidhën me Tokën direkte nga orbita e Hënës. Frenk Borman, Xhim Lovell, Uilliam Anders-njerëzit e parë në … Continue reading

Posted in Ndryshimet klimatike | Leave a comment

Bicikletat, delja e zeze e mjeteve te transportit ne vend

NgaRita Strakosha               Nga Rita Strakosha Foto: Biçikletat në Amsterdam në orën e pikut të trafikut. Eshtë e vështirë të gjesh statistika për biçikletat në Shqipëri. INSTAT-I nuk ka të dhëna për këtë mjet … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Taksa e karbonit si nje mjet per çkarbonizimin e ekonomise

Nga Rita Strakosha Shqipëria ka vite që aplikon taksën e karbonit. Kjo taksë, sipas relacioneve ndaj ligjit të taksave kombëtare, paguhet për efekt të ndotjes së ambjentit. Aktualisht taksa e karbonit është 1.5 lek/litër mbi benzinën; 3 lek/liter mbi gazoilin, qymyrin, solarin, … Continue reading

Posted in Financat | Leave a comment

Plani fosil i qeverise per transportin

Nga Rita Strakosha    Në nëndor 2011 u aprovua rishikimi i parë i Planit Kombëtar të Transportit 2010-2030 (VKM 817, datë 23.11.2011). Ky plan shërben si mjet kryesor për marrjen e vendimeve dhe planifikimin në sektorin e transportit. Bie në … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Nje strategji alternative punesimi

Foto:”Kam doktoraturë, kam bërë 3 kurse pasuniversitare, 6 studime. Punoj për bukën e gojës” Papunësia është një ndër problemet më të rëndësishme të ekonomisë shqiptare. Shifrat zyrtare flasin për papunësi stabël, por këto shifra pak të besueshme janë. Ato tregojnë … Continue reading

Posted in Punesimi | Leave a comment

EWG parashikon pakesim te gjithe burimeve fosile nga 2020

Nga Rita Strakosha Energy Watch Group (Grupi Për Energjinë), një rrjet ndërkombëtar parlamentarësh dhe shkencëtarësh, me qendër në Gjermani, në mars publikoi parashikimin e tij afatgjat për furnizimin me burime fosile (naftë, gaz, qymyr) dhe uranium. Sipas studimit nafta ndodhet … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Korsitë e biçikletave në mes të rrugës

Nga Rita Strakosha Bashkia e Tiranës planifikon të ndërtojë 22 km rrugë biçikletash së shpejti. Korsitë e biçikletave deri më sot janë vendosur mbi trotuare dhe anash rrugëve. Këto kanë qenë një zhgënjim i vërtetë për shkak të pengimit të … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Panelet fotovoltaike injorohen nga projekt-ligji per energjite e rinovueshme

Nga Rita Strakosha Në 23 prill komisioni parlamentar i veprimtarive prodhuese, tregtisë dhe mjedisit debatoi në parim projekt-ligjin e ri për energjitë e rinovueshme. Ndër objektivat e tij projekt-ligji rradhit pakësimin e gazrave me efekt serrë, pakësimin e importit të … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Energjia shperdorohet nga automjetet qe ndricojne diten

Nga Rita Strakosha Në vitin 2007, me ligjin nr. 9808, parlamenti vendosi të detyrojë të gjithë automjetet që të përdorin fenerët e ndriçimit edhe ditën. Kjo nismë e ka origjinën në vendet skandinave ku në dimër është errësirë edhe gjatë … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Riciklimi i plastikes dhe metalit

Nga Rita Strakosha Riciklimi i mbetjeve është një mënyrë e rëndësishme kursimi. Mbetjet kthehen në lëndë të parë për industrinë, duke sjellë uljen e çmimit të produkteve për konsumatorët. 1 kilogram mbetje plastike shitet rreth 30 lek të reja në … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Dizinfektimi i plageve me mjete shtepiake

Nga Rita Strakosha Mjalti, sheqeri, rakia, bimët mjekësore, larvat e mizave, saliva, dylli i bletës, propolisi etj. janë disa nga mjetet që përdor mjekësia popullore dhe alternative për dizinfektimin e plagëve. Aktualisht jodi është mjeti më i përdorur për dizinfektim, produkt farmaceutik … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 1 Comment

Ne mungese te dentistit

Përgatiti: Rita Strakosha Dentisti është një ndër doktorët me çmimet më të kripura. Kurse dhëmbët tona moderne janë ndër organet më delikate që fillojnë të prishen që në adoleshencë. Ka disa mundësi për të trajtuar problemet e dhëmbëve në mungesë të … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace, Vetemjaftueshmeria | Tagged | Leave a comment

Pyje, jo ara

Nga Rita Strakosha Kriza aktuale është jo thjesht ekonomike, por dhe ekologjike. Janë bërë shumë shpyllëzime, çka sjell pakësim të burimeve ujore për bujqësinë. Sipërfaqja e tokës bujqësore është pakësuar nga urbanizimi, betonizimi dhe asfaltizimi. Shqipëria ka ndër sipërfaqet më … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Më pak hekurosje

Nga Rita Strakosha Një hekur i zakonshëm harxhon ~1.2 Kilovat*orë. 1 kilovat*orë sot kushton ~10 lek (të reja). Hekurosja na shton faturën e energjisë elektrike, është e bezdisur në vapën e verës; na kushton kohë dhe kur kemi fëmijë të … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

SIDA: ngjitëse apo jo?

Nga Rita Strakosha Foto: kopertina e librit “Shkenca e shitur. A shkakton vërtet HIV-i SIDË-n?”, i Rebecca Culshaw Kurat e zakonshme të trajtimit të SIDË-s, si dhe kërkimet shkencore kundër saj, janë shumë të kushtueshme. Por, në shkencat mjekësore ka një … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | Leave a comment

Matematika e re e frikshme e ngrohjes globale

Përktheu: Rita Strakosha Konsumi i burimeve fosile duhet pakesuar jo vetem per te paraprire pakesimin natyral te tyre, por dhe per te penguar ndryshime katastrofike te klimes. Me poshte mund te lexoni pjese nga artikulli me te njejtin titull i … Continue reading

Posted in Ndryshimet klimatike | Leave a comment

Zgjidhja e krizes financiare dhe asaj te borxheve

Pergatiti: Rita Strakosha, Bollëku i burimeve fosile mundësoi zhvillimin dhe rritjen ekonomike në shekullin e XIX-XX. Kjo rritje ekonomike dhe optimizmi për vazhdimin e saj edhe në të ardhmen çuan në krijimin e një sistemi bankar të fuqishëm dhe në … Continue reading

Posted in Financat | Leave a comment

Rritja e lepujve ne oborr

 Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Saktësia e këtij artikulli është verifikuar nga veterineri Endri Haxhiraj   Lepuri është kafshë me përmasa të vogla, si i tillë mund të rritet në oborr, për konsum familjar. Në kohët kur nuk kishte frigorifer e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 3 Comments

Aborti me masazh

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Ky artikull ka vetëm qëllim informimi. Aborti jashtë qendrave mjekësore dhe pa arësye të ligjshme është i ndaluar me ligj. Foto: Abort me masazh Si zgjidhje e rëndësishme e problemeve të mëdha ekologjike dhe ekonomike … Continue reading

Posted in Planifikimi familjar natyral | 2 Comments

Sapuni: si ta bejme nga hiri dhe yndyra

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Sapuni formohet nga reaksioni i një acidi (yndyra, që mund të jetë shtazore ose bimore) me një bazë (NaOH, sodë kaustikë ose KOH, potas kaustik). Në prodhimin artizanal si bazë përdoret finja, tretësira e KOH që … Continue reading

Posted in Higjena natyrale, Zevendesimi i materialeve sintetike | 1 Comment

Prodhimi artizanal i birres

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: birrë misri Birra është produkt i fermentuar i drithërave si elbi, misri, thekra, tërshëra, meli, orizi etj.. Ndryshe nga fermentimi i verës ku proçesi është i thjeshtë për shkak të përmbajtjes së lartë në sheqerna … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 3 Comments

Menyra ruajtjeje pa frigorifer te ushqimeve

Përgatiti: Rita Strakosha Papritur na prishet frigoriferi dhe nuk kemi lekë të blejmë tjetër, nuk kemi as qilar apo frigorifer pasiv. Nuk kemi mundësi as ti thajmë ushqimet se koha është e freskët apo e lagësht. Nuk ka nevojë ti … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Fshirja e tapeteve pa fshese me korrent

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Fshirja e një tapet pa fshesë me korrent mund të bëhet me dy mjete të thjeshta: Fshijmë tapetin me fshesë të thjeshtë Zakonisht kjo lloj fshese pushin nuk e mbledh dot. Prandaj pas fshirjes, tapetin e … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Vetemjaftueshmeria | Leave a comment

Kura natyrale per sherimin e kancerit dhe tumoreve

Përgatiti: Rita Strakosha (botuar me shkurtime në gazetën “Telegraf”) Shënim: Qëllimi i këtij artikulli është vetëm t’ju informojë. Për çdo diagnostikim, trajtim mjekësor duhet ti drejtoheni mjekëve të liçencuar. Informacioni është i përgjithshëm dhe hollësitë mund ti mësoni duke lexuar vetë … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | 5 Comments

Si te ngrohemi dhe freskohemi pa energji elektrike

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Kondicioneri kushton kur e blen dhe kur e përdor. Në mungesë të kondicionerit (apo kaloriferit, sobës me dru) masat që mund të marrim për tu mbrojtur nga të ftohtët janë: Dieta: Foto: Menu dimërore. Një përgjigje … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Kultivimi pa plugim dhe herbicide

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Grurë i mbjellë në fushë me tërfil. Toka nuk është pluguar për mbjelljen. Në kushtet e krizës dhe të papunësisë kultivimi i tokës mund të rikthehet të jetë burim jetese për shumicën e popullsisë. Veçse, … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Lindja e industrializuar dhe lindja natyrale

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Një lindje e zakonshme në një qytet modern në shumë raste rrjedh pak a shumë kështu: Lindja kryhet në spital (ose maternitet) në praninë e doktorëve ose nën kontrollin e tyre të vazhdueshëm nëpërmjet mamive. Gruas … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Leave a comment

Si te mbrohemi nga shiu pa cader

Përgatiti: Rita Strakosha Çadrat që përdorim sot bëhen me material sintetik. Një ndër komoditetet e shumta që na ka siguruar nafta. Një mall që shpesh bëhet shkak frustrimi sepse prishet shpejt ose harrohet lehtë. Si mund të mbrohemi nga shiu … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Kepucet e lira me materiale natyrale

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Këpucët (këtu po kuptoj dhe sandalet) sot prodhohen kryesisht me materiale sintetike, nënprodukte të naftës. Janë pjesa e veshjes që sugjerojnë më shumë statusin shoqëror të mbajtësit të tyre; kur i blejmë lirë ndodh shpesh që … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

Tregetia pa para: barteri (kleringu)

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Kriza ekonomike që po shkakton piku i naftës po sjell pasiguri në vlerën e parasë dhe për disa monedha si euro po ka pasiguri dhe për vetë ekzistencëne tyre. Në jetën e përditshme duket sikur paraja … Continue reading

Posted in Financat | Leave a comment

Ne vend te furces plastike & kolinozit te dhembeve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Sot dhëmbët i lajmë me furçë, që është krejtësisht plastike, dhe me pastë dhëmbësh (pjesërisht sintetike). Alternativat ndaj furçës plastike janë (po i rendit nga më e lira tek më e shtrenjta): Pëlhura. Fërkimi i dhëmbëve … Continue reading

Posted in Higjena natyrale, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Cfare do te ndodhe me rruget

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Mirëmbajtja e rrugëve kërkon energji dhe lëndë të parë, të dyja këto pritet të jenë në pakësim vit pas viti. Pas pikut të naftës dhe pikut të borxheve ndoshta së shpejti do të shohim dhe pikun … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Rritja e bleteve ne qytet

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shënim: Saktësia e këtij artikulli është verifikuar nga mjeku veteriner Endri Haxhiraj Foto: koshere bletësh në çatinë e ndërtesës së operas, Paris Rritja e bletëve është një mundësi sigurimi të ardhurash jo vetëm në fshat por dhe … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 22 Comments

Piku i naftes, kriza ekonomike dhe ringjallja e ekonomise shtepiake

Shkroi: John Michael Greer, 30 Korrik 2008 Përktheu: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Pjesa 1: Bota përtej tregut Me çmimet e naftës në ulje (një nga çmimet referencë ra pak mbi 120 dollarë barrela dje, megjithëse u ngrit prapë me 4 dollarë … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Kursimi i energjise ne ndricimin e rrugeve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: duke hequr llampat e rruges Ndriçimi i rrugëve natën është një shërbim nga shteti i cili ka kosto të konsiderueshme dhe në kushtet e një buxheti të kufizuar dhe që do të kufizohet më shumë … Continue reading

Posted in Transporti | Leave a comment

Kursimi i energjise me sobat eficente me dru

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: një model sobe raketë Druri është burim alternativ energjie, përdorimi i të cilit në gatim pritet të rritet me shtrenjtimin e gazit dhe të energjisë elektrike. Në përpjekje për të rritur efiçencën e përdorimit të … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Riciklimi i mbeturinave organike per bujqesine urbane

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: mbeturina organike Është një fjalë e urtë “mbeturinat janë ushqim”. Riciklimi i mbeturinave organike për përdorim nga bujqësia është një praktikë e vjetër në botë. Një formë e rëndësishme e riciklimit të mbeturinave organike në … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Bimet helmuese

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Bimët helmuese janë kufiri deri ku mund të zgjerojmë rrethin e bimëve të ngrënshme. Dicka e dobishme për tu ditur në kushtet e një krize ekonomike të tejzgjatur. Është mirë të kemi njohuri për bimët helmuese … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 3 Comments

Varrimi ekologjik & ekonomik

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Varreza ekologjike Varrimi ekologjik (quajtur ndryshe varrimi natyral, ose varrimi i gjelbërt) është një mënyrë alternative varrimi ndaj varrimit tradicional. Në varrimin ekologjik personi futet në qivur prej materiali të biodegradueshëm (dërrasë ose thupër), ose … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Çasfaltimi, një mundësi për zgjerimin e bujqësisë

Nga Rita Strakosha Asfaltimi/betonizimi i qyteteve dhe tokës bujqësore vazhdon me ritme të shpejta në Shqipëri. Me miliarda lekë harxhohen për të zgjeruar rrugë, hapur rrugë të reja, zgjeruar trotuare,krijuar parkingje etj. Ndërkohë nafta shtrenjtohet dhe gjithmonë e më shumë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Abetarja e levizjes se tranzicionit

– si të bëhemi një qytet, lagje, fshat, komunitet apo ishull i Tranzicionit Nga Ben Brangwyn dhe Rob Hopkins Përktheu: Rita Strakosha Versioni: 26 Statusi: FINAL Shënim: ky dokument përditësohet rregullisht. Versioni aktual gjendet në adresën: “http://transitiontowns.org/TransitionNetwork/TransitionNetwork#primer”. Përmbajtja: Hyrje Përse … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Impiantet shtepiake te biogazit

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Impiant shtepiak gazi, i tipit kinez Biogaz quhet gazi  i prodhuar nga dekompozimi i mbeturinave organike. Mbeturina bimësh, kafshësh, jashtëqitjet, mbeturinat e kuzhinës shërbejnë si lëndë e parë për prodhimin e biogazit. Çfarë mbetet pas … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Rritja e peshkut ne rrethinat e qyteteve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Në foto: Rezervuare peshku në ujërat e zeza të Kalkutës Në postimet e mëparshme kam folur për rritjen e pulës dhe të pëllumbave në qytet. Rritja e zogjve në qytet është më e lehtë se e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Gjumi natyral dhe gjumi polifazik

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Gjumi është po aq i domosdoshëm për jetën sa dhe ushqimi. Në eksperimente me minj, në kafshët e deprivuara nga gjumi bakteriet e zorrëve përhapen në gjithë trupin dhe shkaktojnë infeksion masiv vdekjeprurës. [1] Në semundjen … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | Tagged | Leave a comment

Bazat e qepjes

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Qepja është një ndër mjeshtëritë të cilat kanë pas qenë praktikuar gjerësisht nga gratë shqiptare. Derisa me urbanizimin gruaja filloi të punonte në industrinë e prodhimit dhe të shërbimit dhe qepja u përqëndrua në fabrikat e … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh | Leave a comment

WC-te ekologjike

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Shndërrimi i fekaleve dhe urinës në pleh organik bën që nutrientët e tyre ti rikthehen tokës dhe të parandalohet degradimi i saj. Sikurse përmendim në artikullin mbi tranzicionin në bujqësi pas pikut të naftës plehërat organikë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Ndjenjat tona kur mësojmë mbi pikun e naftës

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Si reagojnë njerëzit, çfarë bëjnë dhe ndjejnë kur mësojnë mbi pikun e naftës? Më poshtë mund të gjeni disa dëshmi të përmbledhura të atyre që besojnë se piku i naftës është problem aktual: “Mentaliteti im ndryshoi … Continue reading

Posted in Tranzicioni social-ekonomiko-politik | Leave a comment

Pemet frutore espalier ne trotuaret e qyteteve

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Ulli espalier Pemët frutore espalier nuk janë ndonjë frut ekzotik por pemë frutore të krasitura në mënyrë të tillë që të rriten në plan. Ndryshe quhen dhe pemë kordon. Pemë frutore si limoni, portokalli, fiku, molla, … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Dizinfektimi i ujit ne diell

: Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Uji përveçse me zierje dhe/ose klor mund të dizinfektohet dhe duke e ekspozuar në diell. Plastika po shtrenjtohet, transporti po ashtu, nuk është e largët dita kur nuk do të mundeni më të blini ujë … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Kultivimi i perimeve ne ballkon

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Ballkon i gjelbërt Perimet sikurse bimët dekorative mund të kultivohen në apartament. Organizata Botërore e Ushqimit promovon krijimin e mikro-kopshteve në shtëpi banimi si një mundësi për të zbutur varfërinë në qytete dhe shtuar sigurinë … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | Leave a comment

Rritja e pellumbave

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Pëllumb i pjekur Foto: Pëllumba në qytet Siç e kam përmendur në një postim tjetër, pëllumbat janë zogj që mund të rriten dhe në pallate: në kafaze të vendosura në tarraca, ose në ballkone. Mishi … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Bimet mjeksore, K-ZH

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e ilaceve sintetike, sepse në prodhimin dhe transportin e këtyre ilaceve nevojitet nafta si lëndë e parë dhe si karburant. Në shumë sëmundje  bimët mjekësore mund të përdoren në vend të ilaceve sintetike. Më poshtë vijon … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | 1 Comment

Rritja e pulave ne oborr

Përgatiti: Rita Strakosha. Saktësia e informacionit në këtë artikull është verifikuar nga mjeku veteriner Endri Haxhiraj Foto:Pula në qytet. Vështirësitë ekonomike dhe papunësia që do të sjellë (dhe ka filluar të sjellë) piku i naftës do të bëjnë të nevojshme marrjen … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Kuzhina ekonomike | 1 Comment

Perdorimet industriale te urines

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Urina është përdorur: Si ilaç Si zbardhues Në prodhimin e lëkurëve Në lyerjen e tekstileve me bojë Si lëndë e parë për prodhimin e nitratit të potasit Në përdorime të tjera Urina sa del nga trupi … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike | Leave a comment

Tharja artizanale e ushqimeve

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Permbajtja: 1.     Tharja e frutave, perimeve 2.     Tharja e mishit 3.     Makaronat e thata 4.     Trahanaja Qëllimi i tharjes është krijimi i një produkti i cili mund të ruhet në temperaturë ambjenti për disa muaj, mundësisht … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | Leave a comment

Furra me energji diellore: si te ndertojme te tille

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Përdorimi i furrës me energji diellore për gatim në ditët me diell kursen energjinë elektrike dhe gazin. Shumica e furrave diellore gatuajnë në temperatura 82-121ºC (180-250ºF). Ka disa lloje furrash diellore: Furra kuti Furra parabolike Furra … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | 1 Comment

Bolieri me energji diellore: si ta ndertojme vete

 Perktheu dhe pershtati: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Ky bolier diellor me ndihmën e pak njohurive hidraulike dhe punim druri mund të ndërtohet me kosto më të ulët se një panel diellor. Kuptohet efiçenca nuk është aq sa e panelit diellor. Më … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | Leave a comment

Frigoriferi pasiv: dollapet e akullit, shtepite e akullit dhe dopio-poçja.

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Përmbajtja: Dollapi i akullit Shtëpia e akullit Dopio-poçja 1. Dollapi i akullit A. Dollap akulli i vjetër norvegjez. Akulli vendosej në sirtarin sipër derës. B. Dollap akulli I kohës viktoriane. Është bërë me dru lisi. Nga … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes | 1 Comment

Kursimi i energjise ne gatim

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com   Foto: Përdorimi i metodës së termoizolimit në gatim Me ndihmën e kutisë termoizoluese mund të gatuani gjellën duke e zier vetëm 5 minuta në zjarr. Ideja është e thjeshtë: Pasi gjella merr një valë (lihet disa … Continue reading

Posted in Kursimi i energjise & lendes, Kuzhina ekonomike | 2 Comments

Bimet mjeksore, A-H

Piku i naftës po sjell shtrenjtimin e ilaceve sintetike, sepse në prodhimin dhe transportin e këtyre ilaceve nevojitet nafta si lëndë e parë dhe si karburant. Në shumë sëmundje  bimët mjekësore mund të përdoren në vend të ilaceve sintetike. Më poshtë vijon … Continue reading

Posted in Shendeti pa ilace | 4 Comments

Percaktimi i ores nga pozicioni i diellit dhe yjeve

Pa orë gjetja e kohës së saktë mund të jetë e pamundur, por me përafërsi mund ta mësojmë nga pozicioni i diellit dhe i yjeve. 1.Përcaktimi i orës ditën Llogaritja e orës së lindjes dhe perëndimit të diellit. Gjatësia e … Continue reading

Posted in Vetemjaftueshmeria, Zevendesimi i materialeve sintetike

Plehu organik

1.        Çfarë është komposti 2.       Historia. 3.       Përbërësit 4.       Përdorimet 5.       Këshilla praktike si të bëjmë kompost 1.     Çfarë është komposti  Foto: Plehu organik i kompostuar Komposti është lëndë organike e cila është dekompozuar dhe riciklohet si pleh organik dhe … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane | 1 Comment

Prodhimi i veres ne menyren e vjeter

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Vera është prodhuar për herë të parë para 8000 vjetësh. Ajo prodhohet kryesisht nga rrushi. Por mund të prodhohet dhe nga fruta të tjera si psh. fiku, kumbullat etj.. Kur prodhohet nga fruta jo shumë të … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Mishi ne kohe krize

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Pule e pjekur Mishi është një ndër artikujt ushqimorë të cilët rëndojnë më shumë buxhetin e familjes, por është ushqim bazë i domosdoshëm për sigurimin e vitaminave B dhe proteinave në dietë. Vitamina B12 është … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Ne vend te linesit

Për përdorimin e gjerë të tij dhe për nga impakti që ka në ndohtjen e ambjentit,  linesi nuk mund të lihet pa përmendur si një produkt që herët ose vonë do të duhet të zëvendësohet me materiale të tjera. Linesi … Continue reading

Posted in Zeje veshmbathjesh, Zevendesimi i materialeve sintetike

Pelhurat prej hithre

Pergatiti: Rita Strakosha,  ritastrakosha@yahoo.com Foto: Hithra Hithra ëshë përdorur për tekstile që në kohët e lashta. Por ajo humbi popullaritetin e vet kur pambuku filloi të përdorej për tekstile sepse pambuku ishte më i lehtë për tu korrur dhe tjerrë. … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane, Zeje veshmbathjesh

Lekura natyrale, prodhimi artizanal i saj

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Punishte lëkurëpunuese në Marok Lëkura e përpunuar e kafshëve ka shumë përdorime si psh. në prodhimin e këpucëve, çantave, rripave, veshjeve etj. Sot në shumë përdorime të saj ajo është zëvendësuar nga lëkura sintetike (nën-produkt … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Perimet dhe frutat kacavjerrese ne qytete

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Foto: Kunguj mbi rrugicë Perimet dhe frutat kacavjerrëse si rrushi, kungulli, sallatori, kivi etj. mund të kultivohen me lehtësi në anë të trotuareve të qyteteve dhe të hidhen si hardhi mbi trotuare. Kështu sipërfaqja e trotuareve … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

FAO keshillon shkollat te ngrejne kopshte organike ne oborret e tyre

Organizata Botërore e Ushqimit në faqen e vet të internetit udhëzon shkollat të ndërtojnë kopshte organike në oborret e tyre ( kopshte të cilat kryesisht këshillohet të punohen nga nxënësit) si dhe të përfshijnë në kurrikulën e tyre edukimin e … Continue reading

Posted in Bujqesia organike & urbane

Ne vend te karroces se femijeve: Rebozo, rep (wrap), mei tai

Përgatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Rebozo Rebozo, rep (wrap), mei tai, emra të panjohur? Janë disa nga llojet kryesore të veshjeve që mund të përdoren për ngarkimin e fëmijës në rrugë të gjata, ose për mbajtjen e tij kur nëna dëshiron … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike

Gatime me miser te fermentuar

Pergatiti: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Misri gatuhet shpesh në guzhinën shqiptare, por bollguri dhe buka e misrit nuk kanë shumë shije. Të moshuarit tregojnë se buka e misrit që përgatitej në kohën e Zogut ishte më e shijshme se ajo e … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike | 1 Comment

Misri: Nikstamalizimi

Misri është drith që kushton më lirë se gruri, por gatimet me misër nuk kanë shije aq të mirë dhe nuk preferohen në Shqipëri. Gjithashtu me ngrohjen e klimës misrit mund ti rritet më shumë vlera ekonomike. Në Amerikën Latine … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

Gatimi i bukës së grurit, thekrës

Përgatiti: Rita Strakosha,   ritastrakosha@yahoo.com  Buka ka 30,000 vjet që gatuhet. Buka përgatitet nga pjekja e brumit të drithrave si psh. grurit, thekrës, misrit, elbit, tërshërës etj. Gruri ka përmbajtje më të lartë të glutenit, i cili lejon fryrjen e bukës, … Continue reading

Posted in Kuzhina ekonomike

A do të na shpëtojë kriza ekonomike nga katastrofa klimatike?

Nga Dan Allen, kontakt:  danallen1968@yahoo.com. Përktheu, me shkurtime: Rita Strakosha, ritastrakosha@yahoo.com Artikulli origjinal është në http://www.energybulletin.net/stories/2011-06-17/deus-ex-machina-will-economic-collapse-save-us-climate-catastrophe. “Nuk besoj se publiku amerikan e ka kuptuar mirë  se çfarë  mund të  ndodhë  …Ka parashikime se Kalifornia do të bëhet shkretëtirë ” – Steven Chu, … Continue reading

Posted in Ndryshimet klimatike

Zamka shtazore

Perktheu: Rita Strakosha Zamka shtazore Zamka shtazore e kokrrizuar Zamka shtazore ka qenë në përdorim për mijëra vjet, derisa u zbulua ngjitësit sintetik si psh. acetati i polivinilit. Sot përdoret kryesisht në riparimin e pianove, të violinave, restaurimet e veprave … Continue reading

Posted in Zevendesimi i materialeve sintetike