Tenxherja me presion

Nga Rita Strakosha

tenxherja me presion

Prej më shumë se 1 viti po gatuaj me tenxhere me presion, por duke e përdorur në një mënyrë disi ndryshe nga ajo tradicionale, që të kursej energjinë dhe kohën në gatim.

Sekreti: gjithshka që gatuaj në tenxhere e gatuaj me shumë pak ujë (disa lugë ujë, ose pa ujë në rastin e bërxollave). Duhet të rrimë afër tenxheres gjatë gjithë kohës së gatimit, që të ndjejmë nga aroma nëse po fillon skuqja e ushqimit. Në momentin që ndjejmë aroma skuqjeje, ose kur xërr-xërrja ka humbur nga forca e saj për shkak të pakësimit të avullit, e fikim zjarrin që mos të digjet ushqimi.

Bashkë me ushqimin hedh dhe disa lugë vaj (ndihmon që të ziejnë më shpejt). Pasi fik zjarrin e lë tenxheren me kapak të mbyllur derisa të ftohet.

Ushqimi  që gatuhet në këtë mënyrë nuk skuqet (sepse ka ujë), por as nuk është mirëfilli I zier (nga fundi I gatimit ushqimi fillon të skuqet nëse e lëmë, temperatura është më e lartë se temperatura e zierjes).Shija e ushqimit është diçka midis ushqimit të zier dhe ushqimit të skuqur.

Nëse ushqimin e shtrojmë  në një shtresë brenda në tenxhere, me këtë metodë mishi gatuhet brenda 8-9 minutash pasi ka filluar xërr-xërrja; patatet, perimet brenda 2-3 minutash. Me këtë stil ushqimi gatuhet më shpejt, dhe harxhon më pak energji, se gjatë skuqjes dhe gjatë zierjes. Kjo metodë nuk përdoret për fasulet, pilafin (për këto përdor tenxheren me presion në kombinim me kutinë termoizoluese).

 

Advertisements
This entry was posted in Kuzhina ekonomike. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s